УЗКН се вклучува во одбележување на Европската година на културното наследство

Управата за заштита на културното наследство (УЗКН) денеска пред  стручната и пошироката јавност ќе ја презентира подготвената…

„Шиле“ – монографија за актерот Васил Шишков

Монографија за актерот Васил Шишков насловена „Шиле“ на авторот Борче Грозданов ќе биде промовирана вечер од…

Програма на УЗКН за одбележување на Европската година на културното наследство

Управата за заштита на културното наследство (УЗКН) утре пред  стручната и пошироката јавност ќе ја презентира подготвената…

„Љубов“ од Османли објавена во „Антологијата на современите поети на Парнас“

На меѓународниот поетски фестивал во Сицилија беа доделени наградите „Angelo La Vechia“ од третиот меѓународен поетски конкурс…

Објавена програмата на Струмичкиот карневал

Годинешново издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Организациониот одбор ја…

Концерт на виолинистот Роман Симовиќ со Македонската филхармонија

 „Чајковски и Бетовен“ е претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи в среда…

Во Крива Паланка промовирана книгата „Говор на телото“

Човековите вредности, способноста за разбирање на туѓите чувства, универзалната вредност на пружање љубов на другите и…

Триесет и седум години од раѓањето на Тоше Проески

Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески,…

Отворена изложбата „Урбани документи:пејсаж-град-предел“ во Велес

 Националната галерија на Македонија во соработка со Народниот музеј од Велес денеска во Ликовниот салон во Велес…

„Види ја ти неа“ најдобар интернационален краток филм на „Санденс“

Филмот „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски ја доби наградата за најдобар интернационален…