ВЕСТИ

Османи – Зеф: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги одржат првите меѓувладините конференции и да ги почнат преговорите

Северна Македонија и Албанија во март лани добија зелено светло за  почеток на преговорите и...

Џафери – Мази: Процесот на проширување не треба постојано да се одложува

Претседателот на Собранието Талат Џафери и албанскиот главен преговарач за пристапување во ЕУ, Зеф Мази...

Претседателот Пендаровски се сретна со Зеф Мази, главен преговарач на Албанија со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Зеф Мази, албанскиот главен преговарач со Европската Унија...

Шекеринска ја најави меѓународната воена вежба „Одлучен удар 21“

Од понеделник (17 мај) до втори јуни на армискиот полигон Криволак ќе се одржи меѓународната...

Заев за МИА: Мицотакис разви неколку идеи за тргање на бугарската блокада и помош на нашиот пат кон ЕУ

Грција е еден од најпосветените наши пријатели за нашата ЕУ перспектива, истакнува претседателот на Владата...

СПОРТ

Фудбалери од дијаспората кои имале право, но никогаш не настапиле за Македонија

Печалбарството и преселбата биле отсекогаш обележје на овие наши простори, со векови наназад, па до ден...

Поразот на Еурофарм Работник во сенка на Платформа за ракометна Битола

Ракометарите на Еурофарм Работник поразени се од Мешков Брест со 31:22,  полувреме  19:12 во СЕХА лигата, но празот...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе нов предлог закон за спорт

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собрание поднесе нов предлог закон за спорт, информираше пратеникот...

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари Меѓународно истакнатиот македонски...

Македонска експедиција го искачи врвот Дамаванд во Иран

Четиричлена македонска планинарска експедиција успешно го искачи врвот Дамаванд, кој со 5.671 метар надормска височина...