ВЕСТИ

Со првата пратка од руските вакцини ќе се вакцинираат хронично болни и луѓето во старачките домови, надлежните тврдат дека се безбедни

Првата пратка од руската вакцина „Спутник В“ вчера пристигна во земјава. Пристигнати се 3000 дози,...

Париски „Либерасион“: И покрај напредокот, Северна Македонија останува пред вратите на ЕУ

Париски „Либерасион“ во своето викенд издание се осврнува на блокираниот пат на Северна Македонија...

За месецов најавен старт на имунизацијата на населението, се очекуваат вакцини од повеќе производители

Месецов во земјава ќе пристигнат вакцините од „Фајзер“, со што според министерот за здравство Венко...

Владата задоволна од изгласаната доверба и бара деблокирање на Собранието, опозицијата и натаму го оспорува парламентарното мнозинство

Откако Собранието со 62 гласа „за“ и ниту еден „против“ и „воздржан“ и изгласа доверба...

Средба на премиерот Заев со претставници на Македонската горанска заедница на Косово

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на Македонската горанска заедница на Косово, претседателот Авнија...

СПОРТ

Фудбалери од Македонската Дијаспора што играле за Македонија

Во изминативе 28 години од стекнувањето на независноста, најдобрата Македонска фудбалска репрезентација беше засилена со голем број на фудбалери кои иако се родени или израснати во странство сепак одлучија да настапуваат за Македонија на интернационално ниво. Во соработка со специјализираната интернет страница за фудбал Macedonian Football, сакавме да им оддадеме почит на овие фудбалери на тој начин што креиравме тим од фудбалери кои што играле за Македонија во изминативе години. Ова е најдобриот тим од дијаспората кој што заиграл за Македонија: 1. Орхеј Ока Николов 25.05.1974 Германија - Ја заврши кариерата и работи како помошен тренер во Филаделфија Јунион,САД. Николов е роден во Ербах им Одевалд,Германија но, по потекло е од село Дабиле, Струмица. На сениорско ниво има настапувано во Германија (Ајнтрахт Франкфурт) и САД/Канада (Филаделфија Јунион, Форт Лодердејл Страјкерс). Има 5 настапи за А репрезентацијата на Македонија на пријателски напревари. Тој се откажа од македонскиот пасош во корист на германскиот и поради тоа не продолжи да брани за Македонија; 2. Даниел Георгиевски 17.02.1988 Австралија - Настапува за Вестерн Сиднеј Вондерерс. Роден е во Блектаун,Австралија но, по татко е Македонец. Георгиевски има 22 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво има настапувано во Хрватска (Меѓимурје, Шибеник), Романија (Стеауа) и Австралија (Мелбурн Виктори, Њукасл Џетс, Вестерн Сиднеј Вондерерс). Има освоено 2 титули и 1 супер куп во Романија со Стеауа, 1 титула и 1 куп во Австралија со Мелбурн Виктори. 3. Александар Лазевски 21.01.1988 Србија - Настапува за ОФК Вршац,Србија. Роден е во Вршац,Србија но, по татко е Македонец.  Има 14 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво Лазевски има настапувано во Србија (Телеоптик, Партизан Белград, Рад, Младост Лучани, ОФК Вршац), Украина (Ховерла), Словенија (Олимпија) и Босна и Херцеговина (Слобода Тузла). Тој има освоено 6 титули и 3 купа во Србија со Партизан. 4. Александар Митрески 05.08.1980 Швајцарија - Ја заврши кариерата и во моментов е без ангажман. Роден е во Охрид и на негова рана возраст семејството се сели во Швајцарија. Има 34 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво има настапувано во Швајцарија (Јанг Бојс, Грасхоперс, Сион, Арау) и Германија (Келн, Нирнберг). Митрески има освоено 1 титула во Швајцарија со Грасхоперс. 5. Милан Стојаноски 15.09.1973 Србија - Ја заврши кариерата и работи како тренер во младинската академија на Партизан Белград,Србија. Стојаноски е роден во Стари Лец,Србија но, по татко е Македонец по потекло од село Речица,Охрид. Има 27 настапи за А репрезентацијата на Македонија и 1 постигнат гол. На сениорско ниво има настапувано во Србија (Пролетер Зрењанин, Партизан Белград, Банат, БАСК, Локомотива, Ковачевац), Израел (Беитар Ерусалим), Кипар (АПОЕЛ) и Иран (Пегах Гилан, Шахрдари Бандар Абас).  Има освоено 2 титули и 1 куп во СР Југославија со Партизан, 1 титула во Србија и Црна Гора со Партизан, 1 супер куп во Кипар со АПОЕЛ. 6. Игор Јанчевски 16.10.1974 Србија - Ја заврши кариерата и во моментов е без ангажман. Роден е во Земун,Србија но, по татко е Македонец. Јанчевски има 28 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво има настапувано во Словачка (БШК ЈАС Бардејов, Германија Валдхоф Манхајм), Белгија (Херенталс), Босна и Херцеговина (Бротњо, Челик), Хрватска (Вартекс), Турција (Дијарбакирспор), Израел (Хапоел Назарет Илит) и Кипар (Енозис Неон Паралимни). 7. Аријан Адеми 29.05.1991 Хрватска - Настапува за Динамо,Хрватска. Роден е во Шибеник,Хрватска но, неговата мајка е од село Пирок,Тетово.  Има настапи за младинските репрезентации на Хрватска како и 3 настапи за А репрезентацијата на Хрватска(пријателски натпревари). Адеми е актуелен член на А репрезентацијата на Македонија и досега има 14 настапи и 3 постигнати гола. На сениорско ниво има настапувано во Хрватска (Шибеник, Динамо, Локомотива). Тој има освоено 8 титули, 4 купа и 2 супер купа во Хрватска со Динамо. 8. Марио Ѓуровски 11.12.1985 Србија - Ја заврши кариерата и работи како тренер во Муангтонг Јунајтед,Тајланд. Роден е во Белград,Србија но, по татко е Македонец по потекло од село Жилче,Тетово. Негов татко е поранешниот Македонски репрезентативец Милко Ѓуровски. Тој има 12 настапи за А репрезентацијата на Македонија и 1 постигнат гол. На сениорско ниво Ѓуровски има настапувано во Србија (Младеновац, Сопот, Бежанија, Војводина), Украина (Металург Доњецк) и Тајланд (Муангтонг Јунајтед, Бангкок Јунајтед, Бангкок Глас). Има освоено 1 титула во Тајланд со Муангтонг Јунајтед. 9. Илчо Наумоски 29.07.1983 Австрија - Ја заврши кариерата и во моментов е без ангажман. Роден е во Пилеп но, кога бил мал семејството се сели во Австрија. Има 46 настапи за А репрезентацијата на Македонија и 9 постигнати гола. На сениорско ниво има настапувано во Австрија (Стокерау, АСКО Клингенбах, Грацер АК, Матерсбург), Турција (Малатијаспор), Азербејџан (Интер) и Македонија (Вардар Скопје). Наумоски има освоено 1 титула и 1 куп во Австрија со Матерсбург и 1 титула во  Македонија со Вардар. 10. Виктор Треневски 08.10.1972 Црна Гора - Ја заврши кариерата и работи како тренер во Драва,Словенија. Треневски е роден во Скопје но на негова 7 годишна возраст семејството се сели во Подгорица,Црна Гора. Има 18 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво има настапувано во Црна Гора (Будуќност), Србија (Партизан Белград), Мексико (Пуебла), Македонија (Силекс, Пелистер) и Словенија (Мура, Копер, Олимпија, Драва, Нафта, Малечник). Има освоено 2 титули и 1 куп во СР Југославија со Партизан. 11. Езгјан Алиоски 12.02.1992 Швајцарија - Настапува во Лидс Јунајтед,Англија. Роден е во Прилеп и на негова рана возраст семејството се сели во Швајцарија. Алиоски е актуелен член на А репрезентацијата на Македонија и досега има 33 настапи и 5 постигнати гола.  На сениорско ниво има настапувано во Швајцарија (Јанг Бојс Б, Шафхаузен, Лугано) и Англија (Лидс Јунајтед). __ _____________________________________________________________________________________________ РЕЗЕРВИ 12. Давид Митов Нилсон 12.01.1991 Шведска - Настапува во Сарпсборг 08,Норвешка. Роден е во Норчепинг,Шведска но, мајка му е Македонка по потекло од општина Росоман,Кавадарци. Има настапи за младинските репрезентации на Шведска како и 1 настап за А репрезентацијата на Шведска(пријателски натпревар). Нилсон е актуелен член на А репрезентацијата на Македонија и досега има 1 настап. На сениорско ниво има настапувано во Шведска (Норчепинг, Силвиа, Сундсвал) и Норвешка (Сарпсборг 08). Тој има освоено 1 титула во Шведска со Норчепинг. 13. Леонард Жута 09.08.1992 Шведска - Настпува во Коњаспор,Турција.  Роден е во Гетеборг,Шведска но, по потекло е од околината на Струга.  Има 15 настапи за А репрезентацијата на Македонија. На сениорско ниво Жута има настапувано во Шведска (Хекен), Хрватска (Ријека) и Турција (Коњаспор).  Има освоено 1 куп во Шведска со Хекен, 1 титула и 1 куп во Хрватска со Ријека. 14. Владе Лазаревски 09.06.1983 Србија - Ја заврши кариерата минатата година.  Роден е во Крушевац,Србија но, по татко е Македонец по потекло од околината на Гостивар.  Тој има 43 настапи за А репрезентацијата на Македонија.  На сениорско ниво има настапувано во Македонија (Куманово), Србија (Напредак Крушевац, 14 Октобар, Смедерево, Раднички Ниш, Темниќ Липа), Полска (Дискоболија Гроцлин, Полонија Варшава), Украина (Металист, Карпати Л'вов), Хрватска (Ријека), Казахстан (Локомотив), Франција (Амиен), Албаниа (Фљамуртари), Босна и Херцеговина (Звијезда Градачац).  Лазаревски има освоено 1 куп во Полска со Дискоболија Гроцлин. 15. Александар Дамчевски 21.11.1992 - Настапува...

Фудбалери од дијаспората кои имале право, но никогаш не настапиле за Македонија

Печалбарството и преселбата биле отсекогаш обележје на овие наши простори, со векови наназад, па до ден...

Поразот на Еурофарм Работник во сенка на Платформа за ракометна Битола

Ракометарите на Еурофарм Работник поразени се од Мешков Брест со 31:22,  полувреме  19:12 во СЕХА лигата, но празот...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе нов предлог закон за спорт

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собрание поднесе нов предлог закон за спорт, информираше пратеникот...

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари Меѓународно истакнатиот македонски...