Велигденски концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“ во Куманово

По повод големиот христијански празник Велигден, вечерва во 19 часот во Занаетчискиот дом во Куманово, хорот…

Кавески ќе го расчистува случајот „Млади поети“

– Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Дарко Каевски ќе го расветлува случајот „Млади поети“. По лавината…

МНТ со изложба ќе го одбележи 73-тиот роденден

Македонскиот народен театар по повод 73-тиот роденден кој го одбележува денеска, во текот на април ќе…

Предавање со прошетка низ изложбата „Борко Лазески – 100 години од раѓањето“

Националната галерија на Македонија (НГМ) денеска во галеријата Даут-пашин амам организира предавање со прошетка низ изложбата…

Црвенковска: Нови проблесоци по долгиот период штама во литературата за деца

Литературата за деца бара да биде современа исто колку и новото време во кое малиот читател…

Телевизиска дистрибуција на филмот „Борба за смрт“ во Европа, САД и Азија

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ обезбеди телевизиска дистрибуција преку каналот Shorts TV во Европа, Азија и…

„Монахот од Тамнава“ – нов роман на Божин Павловски

„Монахот од Тамнава“ е нов роман на Божин Павловски, објавен од „Матица македонска“, за кој во…

„Тоби“ утре премиерно во Театарот за деца и младинци

Во Театарот за деца и младинци-Скопје утревечер премиерно ќе биде изведена куклената претстава „Тоби“ според текст…

Гран-при за филмот „Види ја ти неа“ на Горан Столевски

„Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски освои Гран-при награда за најдобар интернационален краткометражен игран…

Седници на собраниските комисии за култура и за европски прашања

Јавна расправа за Предлог-националната стратегија за развој на културата во Република Македонија во периодот 2018 – 2022…