Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан, информираат од Националната установа Природонаучен музеј на…

Светски ден на книгата и авторското право

Во Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска со богата програма, мини саем на книга…

Овации за Ана Дурловски на настапите во Јапонија

Македонската оперска дива со светска кариера Ана Дурловски реализираше турнеја со Берлинската комична опера со четири…

Почнува 21. Скопје филм фестивал

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и…

Објавена нова збирка раскази „Во рогот на волот“ од Блаже Миневски

Книга со 14 раскази насловена „Во рогот на волот“ од Блаже Миневски е објавена во издание…

Во Штип промовирана книгата „Патеките на транзицијата“

Пред студентите на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип беше промовирана книгата „Патеките на транзицијата“ која е меѓународен…

„Партија реми“ – премиера на Драмски театар

Дали е животот среќа или стратегија е прашање кое го поставува новата премиера на Драмски театар-Скопје…

„Година на мајмунот“ утревечер премиерно во „Милениум“

Во кино „Милениум“ утревечер  премиерно ќе биде прикажан македонскиот игран филм „Година на мајмунот“ по сценарио…

Краткиот филм „Последните камбани“ учествува на повеќе фестивали

Краткиот филм „Последните камбани“ овој месец ќе биде прикажан на Скопје филм фестивал и на Фестивалот…

На „Танцфест 2018“ вечерва танцовата претстава Д.О.Л

На  Големата сцена на Велешкиот театар вечерва  со почеток во 20 часот ќе биде изведена танцовата…