Северна Македонија и САД ќе потпишат нов меморандум за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и помошникот на секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни…

Македонско-бугарската комисија го одржува 12. состанок, Скопје и Софија го координираат датумот за меѓувладината конференција

Македонските и бугарските историчари од Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна…

Седумнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Со положување цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска…

Продолжуваат подготовките за пописот, власта ја повикува опозицијата на обединување

Патриотска партија која се залага за македонштината го повикува својот народ  да се попише за да…

Тетовската касарна одбележа 77 години од смртта на патронот-народниот херој Кузман Јосифовски Питу

Со полагање цвеќе пред бистата на народниот херој денеска беше одбележан патронатот на касарната „Народен херој…

„Зелен фронт против малите хидроцентрали“: Проблематично водоснабдување во Тетово е штетата од градењето хидроцентрали

Иницијативата на граѓански здруженија, екологисти, планинари „Зелен Фронт против малите хидроцентрали“ испрати реакција до јавноста поради…

Средба на Бесими со Хан и Џентилони: Исполнети се условите за втората транша од 80 милиони евра

Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од…

Регионална конференција: Реформите во јавната администрација подеднакво важни колку и владеење на правото и независно судство

Реформите во јавната администрација се од огромна важност и поради тоа во новата методологија за преговори…

Еврокомесарите Хан, Вархеј и Џентолини со позитивни оценки од средбите со Бесими: Република Северна Македонија продолжува со реформскиот пат

Еврокомесарите за буџет и администрација Јоханес Хан, за соседство и преговори за проширување Оливер Вархеји и…

Џанг Ѕуо: Заедно работиме за нова иднина за соработка меѓу Кина и ЦИЕ

На 9 февруари 2021 година, преку видео конференција успешно се одржа Самитот на Кина и земјите…