Писмена реакција за изјавата на Мицотакис во Берлин

Тоа што предвидовме се случува. Мицотакис пред Меркел ја искористи приликата да ги бетонира иредентистичките позиции.…

Варвициотис: Соседите да сфатат дека треба да го спроведат договорот во целост

За да започне европскиот тек, соседите ќе треба да сфатат дека ќе мора да го спроведат…

Отворен агро-саемот „Струмица 2019“

Педесет излагачи од земјава и странство учествуваат на агро-саемот „Струмица 2019“ што беше отворен денеска во…

Шекеринска: Северна Македонија де факто функционира како членка на НАТО

Членството во НАТО е прашање на недели и никој нема дилеми дека земјава функционира како де…

Заев наспроти ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, го брани предлогот за нов министер за финансии

Теоретски лажен популизам, во пракса лоша хазардерска политика, вака пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги оценија новите предлози…

Извештајот за разрешувањето на Јанева доставен до Собранието

Во Собранието е доставен извештајот на Советот на јавните обвинители за почнување постапка за разрешување на…

Лајчак: Одлуката за Северна Македонија и Албанија е пресудна за проширувањето на ЕУ

Словачкиот министерот за надворешни работи, Мирослав Лајчак, предупреди дека престојната одлука за отворањето на пристапни преговори…

Грант од 11 милиони долари од САД за развој на приватниот сектор и општеството

Северна Македонија ја доби втората транша во износ од 11 милиони долари од грантот од САД…

ДО КРСТОАР СО ЗБОР И СЛИКИ 

Кога патник ќе пристигне на Железничката станица во Битола, која е своевиден паметник на времето и…

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ДОЛНА ПРЕСПА

Иселеничките средбо кои се одржуваат во Љубојно по 45 – ти пат се повод слични средби…