Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување…

Две години од Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија

Република Северна Македонија и Република Бугарија денеска ја одбележуваат двегодишнината од потпишувањето на Договорот за пријателство,…

Комеморација за Денот на геноцидот врз Ромите во Втората светска војна

Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Република Македонија денеска ќе се одржи комеморација по…

Власта и опозицијата ги продолжуваат разговорите за законот за ЈО

 Работните групи на власта и на опозицијата денеска ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно…

Фолклорниот ансамбл „Тиквеш“ од Кавадарци најуспешна група на „Илинденски денови“

 Фолклорниот ансамбл „Тиквеш“ од Кавадарци е прогласен за најуспешна фолклорна група која на републичкиот фестивал на…

Борисов пристигна во Владата на средба со Заев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој престојува во посета на земјава по повод одбележувањето на двегодишнината од…