Заев ги претстави Ангеловска и Џамаили, ВМРО-ДПМНЕ му побара оставка

Убеден сум дека кандидатите за нови министри во делот на финансиите и подобрувањето на инвестициската клима…

Проштална средба на Џафери со хрватската амбасадорка Баришиќ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска имаше проштална средба со амбасадорката на…

Бектеши: Штетата од забраната за извоз на компири и мед во Косово е речиси нула

Нема да претрпиме речиси никакава штета од забраната за увоз на компири и мед од земјава…

Воспоставени дипломатски односи со Република Кипар

Во Хелсинки денеска, во рамки на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на…

Димитров: Франција и Балканот бијат битка за истите вредности

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, пред почетокот на министерскиот состанок со ЕУ во Хелсинки, порача…

Варвициотис: Го контролираме правилното спроведување на Договорот од Преспа

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис на неговиот официјален Твитер профил, обраќајќи се…

Сијарто: Жалиме поради лицемерието на западните земји кон проширувањето

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Хелсинки ќе разговараат за проширувањето и за датумот…

Катругалос : Го поздравуваме писмото на Варвициотис до Османи

Го поздравуваме писмото на алтернативниот министер за надворешни работи до неговиот колега од Северна Македонија за…

Прва средба Димитров – Дендиас во Хелсинки

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендиас ја остварија…

Отворена постапката за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители едногласно одлучи дека се исполнети условите за почнување постапка за разрешување на…