„Види ја ти неа“ влезе во официјалната програма на фестивалот „Санденс“

 Kратометражниот игран филм „Види ја ти неа“, на режисерот Горан Столевски, кој ја освои Наградата „Мала Камера…

Награда од филмските критичари за „Кога денот немаше име” на фестивал во Белград

Филмот „Кога денот немаше име” на режисерката Теона Стругар-Митевска ја доби наградата на филмските критичари ФИПРЕСЦИ…

Промоција на графичкиот роман „Олимпискиот сон“

Издавачката куќа „Бункер“ вечер во МКЦ Клуб и ресторан ќе го промовира графичкиот роман „Олимпискиот сон“…

Филхармонијата потпиша меморандум за соработка со Црногорскиот симфониски оркестар

Македонската филхармонија и Црногорскиот симфониски оркестар вчера потпишаа меморандум со цел да се зајакне соработката на…

Изложба за Мајка Тереза во Јапонија

Изложбата „Мајка Тереза, Светица од Скопје, Светица на светот” е постевена во Sophia University, во Токио…

НАЈАВА – Промоција на нов албум и монографија на „Синтезис“

Новото ЦД „Остров“ на групата „Синтезис“ и монографијата „Синтезис – Патување низ музичкото време“ ќе бидат…

„Исцелител“ премиерно на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин

Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески вечер ќе биде премиерно прикажан на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“…

Во делчевско Стамер се гради првата црква

Во делчевското село Стамер жителите ја градат првата црква посветена на светиот пророк Еремија. Организирани сами…

„Копачката“ одбележува три години од впишувањето во УНЕСКО

Фолклорната група „Копачка“ од Делчево со заедничка веселба и интеракција со граѓаните на Делчево на отворнео…

Во Велес отворена изложбата на Ангел Миов

Во Ликовниот салон во Велес е отворена изложбата на Ангел Миов „Цртеж,да!?Е или Не“ од серијата…