Одбележан јубилејот по повод 40 годишнината од големото осветување на црквата Св. Никола – Престон

На 28 април, 2018 година, во црквата Свети Никола во Престон, Викторија, беше одбележен јубилејот по…

40 ГОДИНИ ОД ПОСТОЕЊЕТО НА ЛИТЕРАТУРНОТО ДРУШТВО „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“

На 31 март се навршија 40 години од постоењето на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ кое…

Часови по веронаука во основно училиште во Пинкрист (Сиднеј)

Часови по веронаука во основно училиште во Пинкрист (Сиднеј) Во основното училиште „West Penncrest Public School“ во…

Поширока соработка меѓу македонското друштво „Илинден” и прилепскиот Институт за старословенска култура

Претседателот македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана Никола Ѓурај се сретна со претставници на Институтот…

ОД ПРЛИЧЕВ ДО ТРПОСКИ

Сега сме во пресрет на 40 годишнината од формирањето на Македонското литературно друштво „Григор Прличев„ во…

ВО ФЛОРИДА ПРОМОВИРАНА МОНОГРАФИЈАТА ЗА НАЈГОЛЕМИОТ ДОНАТОР – АТАНАС БЛИЗНАКОВ

На пикникот што го организираше Македонската православна црква „Св. Димитрија“ од Флорида на 11 март 2018…

,,Ние сме сведоци на секојдневно деградирање oд фашистичко настроените соседи,,

На протестот во Сиднеј, 4 март 2018 година, читана е следната изјава од:ДУШАН РИСТЕВСКИ, Писател и…

ОМД го осудува палењето национални симболи и фотографии на протестите во дијаспората

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како една од организациите на непартиското глобално движење „„#НиеСмеМакедонија“, го осудува чинот…

Бог Господ ја благословил Македонија! – обраќање на Архиерејскиот заменик на Архиерејот митрополитот г. Петар, игуменот Никодим на Протестот на Македонците во Мелбурн

„Бог Господ ја благословил Македонија – па затоа е толку убава. Бог Господ го благословил Македонскиот…

Свештенството на Австралиско-новозеландската Епархија – рамо до рамо со народот на Протестот „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“ во Мелбурн

На 04 Март 2018 година, пред Парламентот на Викторија, Македонците од Мелбурн одржаа мирен протест под…