И Прекопуца и Урумов од ДИК поднесоа оставки

Потпретседателот на ДИК Реџеп Прекопуца и членот на ДИК Атанас Урумов попладнево поднеле барање за предвремен…

Тевдовски и Манчевски на конференција во Париз

Министрите за финансии и за информатичко општество и администрација Драган Тевдовски и Дамјан Манчевски утре и…

Манојлоски: Нема соодветни услови да партиципираме во работата на Парламентот

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска потврдија дека нема да учествуваат во парламентарните тела и заседанија посочувајќи дека…

Алаѓозовски: Формирање албански државен ансамбл во согласност со концептот за едно општество

Проектот за создавање албански државен ансамбл за песни и ора ќе се реализира во наредниот период…

Бејли: Владеењето на правото и борбата против корупцијата предуслови за евроатланските интеграции

САД ги поддржуваат заложбите Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури,…

За социјална заштита, вработувања и пензии догодина 43,37 милијарди денари

Владата со 43,37 милијарди денари во 2018 година ќе ги подобрува состојбите во областа на трудот…

Заев-Харадинај:Отвораме нови можности за унапредување и продлабочување на меѓусебните односи

Премиерот Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Косово денеска имаше билатерална средба со премиерот…

Грузиски експерти ќе и помагаат на Македонија да го заштити земјоделството од град

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, како и модели…

Вилем Ваутер Пломп: Европа будно ги следи преговорите за името

Европа будно ги следи преговорите, што се водат во Брисел меѓу Македонија и Грција, со посредство на преговарачот…

Заев-Харадинај: „Дива населба“ нема да влијае на добрите односи меѓу Скопје и Приштина

Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите. Случајот „Дива населба“ е чувствително прашање…