Николовски: На Македонија и е потребен гарантен фонд за предфинансирање на земјоделците

На Македонија и е неопходен осилен финансиски инструмент, соодветен гарантен фонд за предфинансирање на земјоделците. Во…

Груевски од протестниот марш: Да запрат неправдите и политичкиот прогон

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето обраќање пред Владата до учесниците на протестниот марш за…

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на…

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со унгарскиот амбасадор Дукс

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска имаше средба со Ласло Иштван Дукс, амбасадор…

Собранието им го одзеде имунитот на шестемина пратеници

Собранието на Република Македонија го одобри барањето на Кривичниот суд за одземање на имунитетот на пратениците Крсто…

Грујевски и Бошковски побарале азил во Грција

Денешното рочиште во судот во Солун на кое требаше да се појават поранешниот началник на Петтата управа,…

Нухиу-Новачек:Ќе продолжи соработката за справување со предизвиците од мигрантската криза

Заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска го посети прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија…

Министерството за правда испратило уредна документација за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Министерството на правда на Република Македонија уредно и навремено ја доставило целокупната документација, преведена на француски…

Одлуките за одземање на имунитетот на пратениците потпишани и проследени до судот

Претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш по завршувањето на денешната седница ги потпиша одлуките за симнување…

А5: Колективно решавање на сите регионални и глобални предизвици

Потребата од интезивна одбранбена соработка, добрососедски односи и колективно решавање на сите регионални и глобални предизвици…