Почна состанокот на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони

Европските интеграции, климатските промени и иселувањето на младите се во фокусот на годинешниот состанок на лидерите…

Состанок на лидерите на земјите од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички…

Стејт Департмент: Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Северна Македонија

Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Северна Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт…

УЛОГАТА И ЗНАЧЕЊЕТО НА РЕЛИГИИТЕ ВО САД И МАКЕДОНИЈА (32)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ Сите ние сме верници на еден…

ВО ДЕТРОИТ СЕ ОДРЖА 49-ОТ ЦРКОВНО-НАРОДНИОТ СОБОР НА АМЕРИКАНСКО-КАНАДСКАТА МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНАТА ЕПАРХИЈА

ОД ЦРКОВНОТО ЖИВЕЕЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО САД И КАНАДА  Од 1- 3 септември 2023 година во Македонската…

ЧЕТИРИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ ВО 1982 (32)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ…

ТЕКСТ ЗА ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН ОД ПРЕД 47 ГОДИНИ

ПРВ ВОКАБУЛАР НА НАУЧНА И СТРУЧНА ЛИМНОЛОШКА ТЕРМИНОЛОГИЈА Славе Николовски-Катин: „Англиско-македонски лимнолошки лексикон“, Хидробиолошки завод. Охрид,…

Измените на Кривичниот законик за власта се усогласување со европското законодавство, а за опозицијата заштита на криминалот и корупцијата

Од вкупно 38 члена во законските измени и дополнувања, 35 се со директивите на ЕУ. Вчера…

Свечена академија – „32 години независност“ по повод државниот празник 8 Септември

Со Свечена академија – „32 години независност“ што ќе се одржи попладнево во Филхармонијата, почнува одбележувањето…

Мицкоски: Со злоупотреба на европско знаменце владата ги носи измените во Кривичниот законик

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарското прашање кој е неговиот коментар во врска…