Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања

Решението за проблемите во односите на Бугарија со Северна Македонија лежи во имплементацијата на Копенхашките критериуми…

И Чикаго го прогласи септември за месец на македонското наследство и култура

И градоначалникот на Чикаго Брендон Џонсон го прогласи септември за месец на македонско-американското наследство, откако неодамна…

Османи во Брисел на средба со Столтенберг и Мишел 

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе се сретне…

Михаел Рот со шест предлози за реформирање на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан  

Луѓето и владите во регионот имаат итна потреба од опипливи придобивки од пристапувањето кон Европската Унија.…

Претседателот Пендаровски на средба со португалската министерка за одбрана, Марија Хелена Кареирас

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со  министерката за одбрана на Португалската Република, Марија Хелена Кареирас.…

Рот: Уставните измени можеби се болни, но се неопходни

Уставните измени се можеби болни, но се неопходни и затоа сакам да ги охрабрам моите колеги…

Бегај: Срдечна средба со мојот голем пријател Пендаровски

Албанскиот претседател Бајрам Бегај реагираше по средбата со македонскиот колега Стево Пендаровски, на маргините на одржувањето…

Средби на претседателот Пендаровски со косовската претседателка Османи Садриу и со албанскиот претседател Бегај

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска оствари билатерални средби со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи…

Декларација од состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони во Скопје

Забрзување на процесот на пристапување кон Европската Унија, борба против ефектите од климатските промени и нивно…

Вучиќ од Скопје: Србија останува доследна во искрените напори да создаде атмосфера на меѓусебна доверба

Србија, како и секогаш, останува доследна на своите искрени напори да создаде атмосфера на меѓусебна доверба,…