Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот словенечки амбасадор, Грегор Прескер

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Словенија во Репиблика…

Естонија ја поддржува Северна Македонија за членство во ЕУ

Поддршката на Естонија за Северна Македонија на патот кон Европската Унија е важен знак на солидарност…

Македонскиот јазик, литература и култура – научен предизвик за нови генерации истражувачи од странство

Македонистичките научни вистини и македонскиот збор и натаму ќе одекнуваат низ светот. Со нови лингвистички, книжевни…

Калас: По НАТО, би сакале да ѝ посакаме добредојде на Северна Македонија и во ЕУ

Премиерката на Естонија, Каја Калас по денешната билатерална средба со претседателот на Владата на Република Северна…

Андоновски од Брисел: Местото на Македонија е во Европа, без уцени

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ е во дводневна посета на Брисел, во рамки на активности на Европската…

Во Франкфурт ќе бидат претставени потенцијалите за инвестирање во Северна Македонија

Пред претставници на над 20 германски компании од повеќе дејности денеска во Франкфурт ќе бидат претставени…

Потпишан договор со „БМЗ“ за инвестиција од 65 милиони евра во ТИРЗ Скопје 2, нови 775 работни места  

 Германската компанија за производство на литиум-јонски батерии „БМЗ“ ќе инвестира 65 милиони евра во Технолошко индустриската…

Германски БМЗ ќе инвестира 64,9 милиони евра во Скопје

Германската компанија за напредни батериски системи БМЗ ќе инвестира 64,9 милиони евра во Скопје, инфирмираат за…

Бауер: Од влезот во НАТО, Северна Македонија презеде важни чекори за спроведување на своите одбранбени реформи

Адмиралот Бауер на денешната заедничката прес-конференција со министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот,…

Власта и опозицијата без промена за уставните измени

Власта уверува дека ќе се постигне бројката од 80 пратеници за уставните измени, опозицијата, пак, опстојува…