ГОРДАН ЈОРДАНОВ – НОВ ДИРЕКТОР НА ОМД ЗА МАКЕДОНИЈА

Нов директор на „Обединетата македонска дијаспора“ (ОМД) од Вашингтон, САД за Македонија е назначен Гордан Јорданов,…

ПОЧИНА ВИРЏИНИЈА СТОЈМЕНОВ – ПОЗНАТА МАКЕДОНКА ОД ТОРОНТО

Вирџинија Стојменов (Virginia Stoymenoff), бешЕ позната Македонка во Торонто. Таа помогна да се формира Канадско македонско…

КОРЕНИТЕ НА СЕМЕЈСТВОТО СКЕНДОВИ ВО СЕЛОТО НЕВОЛЈАНИ, ЛЕРИНСКО (5)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – СКОТЛАНД ОД ТОРОНТО Во Егејска Македонија, покрај другите поголеми села,…

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ Со населувањето на Евреите во Македонија и…

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН Пиринска Македонија, денес во состав на Република…

МПК РСМ-ЕУ: Европскиот парламент дава јасна поддршка на земјата кон европскиот пат и европските интеграции

Европскиот парламент е силен поддржувач и дава јасна поддршка на Република Северна Македонија кон европскиот пат…

Мицкоски: Власта да престане да преговара за македонскиот идентитет, јазик и историја

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик и историја, да се вратат од Софија…

Пендаровски, Петровска и Османи на Самитот на НАТО во Мадрид

 Државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе учествува на Самитот на НАТО…

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

На два дена пред завршувањето на француското претседателство со ЕУ, властите на земја вчера информираа дека…

Костадиновска-Стојчевска од Тирана: Културата и младите и нивно јакнење во креирање европските проекти во фокусот на агендата на Министерството

Наградата за Тирана како Eвропска младинска престолнина (EYC) за 2022 година, претставува нов пат за напредок…