Средба Пендаровски – Блинкен на Самитот на НАТО во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот во Мадрид имаше кратка средба со државниот секретар…

Мицевски бара од Џафери доследно да се спроведува контролата на Владата, а спикерот од опозицијата да ги преиспита обвинувањата

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски во рамки…

Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска оствари средба со пратениците од…

Пендаровски и Шолц разговараа за ЕУ, НАТО, Западен Балкан, војната во Украина

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува…

Амбасадорот Марковски се сретна со новоизбраниот албански претседател, Бегај

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски денеска оствари протоколарна средба со новоизбраниот претседател на Република Албанија, Бајрам Бегај.…

Средба на министерот за дијаспора Чупи со директорот на ОМД за РСМ и регионот, Јорданов

 Министерот задолжен за дијаспора, Џемаил Чупи денеска оствари средба со директорот на „Обединета Македонска Дијаспора” за…

Димитров за Н1: Францускиот предлог е опасен преседан

Поранешниот шеф на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за ТВ Н1 од Белград изјави дека…

Седница за интерпелација за претседателот на Собранието Џафери

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да се одржи 77. пленарна седница со единствена…

Петровска: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана Славјанка Петровска синоќа во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите за одбрана…

ИЗЛЕГОА ОД ПЕЧАТ КНИГИТЕ „МЕТОДИЈА АНДОНОВ-ЧЕНТО“ ОД ФИДАНКА ТАНАСКОВА

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, чиј уредник е Душан Ристевски –…