Средби на владината делегација во Вашингтон со претставници на НДИ и ИРИ

Владината делегација, во чиј состав се министрите за надворешни работи Бујар Османи, за одбрана Славјанка Петровска,…

Енергетската независност, безбедност и диверзификацијата на изворите на енергенси, тема на средбата Бектеши – Лајт

Развојот на пазарот на енергија во Северна Македонија, енергетската транзиција, безбедност и диверзификација во снабдување со…

Петровска положи венец Гробот на незнајниот војник на гробиштата „Арлингтон” во Вашингтон

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во рамки на посетата на САД, денеска положи венец на Гробот…

Билатералните односи и прашања од глобален интерес во фокусот на Стратешкиот дијалог Северна Македонија – САД

Билатералните односи меѓу Скопје и Вашингтон, но за прашања од глобален интерес, ќе бидат во фокусот…

Пендаровски: Проактивниот пристап на Париз би можел да придонесе за решение и за побрз почеток на преговорите

Проактивниот пристап на француското претседателство со Европската Унија е добредојден за претседателот на државата Стево Пендаровски,…

Економија, енергетика, инвестиции, демократија, одбрана – дел од областите опфатени со Стратешкиот дијалог со САД

Економијата, енергетиката, инвестициите, јакнењето на демократските институции, одбраната и безбедноста, културата и други сфери се опфатени…

Мицотакис: Да не се прескокне редот за ЕУ перспективата на регионот- прв приоритет решение меѓу Бугарија и Северна Македонија

За евентуалната ЕУ перспектива на Украина и Молдавија, меѓу другото, говореше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на…

Петровска во посета на Воениот колеџ на копнената војска на САД во Пенсилванија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во рамки на работната посета на САД го посети Воениот колеџ…