Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар, кој во декември одбележа 45 години постоење, задутре шести пат ќе ја организира…

Пет уметници наградени за „Мал формат 2017“ на ДЛУМ

Во Културно-информативниот центар до 20 јануари ќе биде поставена годишната изложба „Мал формат 2017“ на Друштвото…

Македонската филхармонија ја почнува 2018 со Даниел Харитонов

„Лауреати“ е првиот концерт на Македонската филхармонија во 2018 година. Ќе се одржи на 18 јануари…

Жиријата го почнаа процесот на избор на книги за петте годишни награди на ДПМ

Жири-комисии составени од 15 истакнати писатели, универзитески професори, научни работници, критичари и есеисти го почнаа процесот…

Отворен Музејот на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го отвори Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во…

Кежаровски најави нова книга, продолжение на „Живот во кутија“

Читателите на книгата „Живот во кутија“ денеска имаа повторна можност, по промоцијата на 16 ноември, да…

Џијан Емин ќе диригира на два концерта во Будимпешта

Македонскиот композитор, диригент и аранжер Џијан Емин на 4-ти и 5 јануари ќе настапи како диригент…

Алаѓозовски: Проблемите во културата ќе ги решаваме според приоритет и заедно

Проблемите во културата се решаваат согласно приоритетите, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски, одговарајќи на прашањето…

„Најчитан македонски автор за 2017 година“

Коста Петров денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ и официјално ќе биде прогласен за најчитан македонски…

Комисијата за култура проследи во натамошна собраниска процедура измени на три закони во второ читање

Собраниската Комисија за култура денеска ги разгледа и ги проследи во натамошна собраниска процедура предлог законите…