Државните функционери ќе поднесуваат извештаи за службените трошоци

Министрите, замениците-министри, државните секретари и генералниот секретар ќе достават информации за службените трошоци направени во рамките…

Македонија оддели шест милиони денари за настраданите во поплавите во Албанија

Владата на денешната седница одлучи да се одделат шест милиони денари финансиска помош и дополнителна хуманитарна…

Состанок на Партнерската комисија САД – Јадранска повелба

Размена на мислења за активностите во рамки на Јадранската повелба и нејзиното значење како инструмент за забрзување…

Прашањето за името може и треба да се реши во 2018, но нема волшебно решение

Прашањето за името може и треба да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по…

Aмандманска расправа за законот за јазиците

Членовите на Комисијата за европски прашања, во отсуство на опозицијата, треба да ја одржат амандманската расправа за…

Рочиште во Солун за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Во Судот во Солун денеска треба да се одржи рочиште за барањето од македонските власти за…

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на…

Бејли ќе одржи предавање на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска ќе одржи предавање за борбата против корупцијата. Предавањето ќе се одржи…

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна одлуката со која се потврдуваат притворите за пратениците, протест вечер пред Министерството за правда

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички…

Шекеринска во посета на Обединетото Кралство

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од денеска престојува во неколкудневна работна посета на Обединетото Кралство каде…