Османи на министерски состанок во рамки на Берлински процес во Тирана

Шефот на дипломатијата Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи во…

Ковачевски на состанок на Европската политичка заедница во Гранада, лидерите ќе разговараат за идната стратегија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Гранада, Шпанија, ќе учествува на третиот состанок на Европската политичка заедница,…

Мицкоски го повикува Ковачевски да свика лидерска средба за изборите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повикува премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски да свика лидерска…

Ги повикувам лидерите на сите партии да ја направат вистинската работа за земјава, порача Агелер во врска со уставните измени

Ги повикувам лидерите на сите партии да ја направат вистинската работа за земјава и за овие…

Ѓурчиновски: Со приклучувањето на иницијативата ја потврдуваме нашата определба за јакнење на регионалната безбедност

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска присуствуваше на состанокот на началници на Генералштабови…

Петровска – Блашчак: Северна Македонија и Полска се амбициозни во унапредувањето на одбранбената сојузничка соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Варшава се сретна со нејзиниот полски колега, министерот за…

За 30 отсто поевтини роамингот за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028 цените се изедначуваат

  Македонските граѓани од овој месец  имаат за 30 проценти поевтин роаминг со земјите од ЕУ,…

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

На Самитот на ЕУ во декември очекувам одлуки поврзани со проширувањето за некои од земјите од…

Придржувањето до Преговарачката рамка ги исклучува стравувањата од нови барања од Бугарија, порача Ковачевски

Придржување до Преговарачката рамка и спроведување на уставните измени, кои се содржани во неа со цел…

Оздемир: Германија сака да ја види Северна Македонија што поскоро во ЕУ

Доколку Северна Македонија стане членка на ЕУ, се би било поинаку, и во однос на цените…