Фон дер Лајен со порака од Скопје: Уставните измени неопходен чекор за следна фаза во преговорите, изборот е ваш

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера од Скопје порача дека уставните измени се…

Началникот на ГШ на Армијата Ѓурчиновски во посета на вооружените сили на БИХ и мисијата на ЕУ-АЛТЕА

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, од денеска до 2. ноември годинава ќе престојува…

Агелер: Судиите во кој било суд и во која било земја мора да носат одлуки врз основа на закон и без мешање

Мешањето на приватни лица или јавни функционери во судските процеси не смее да се толерира од…

Националниот Совет за безбедност в среда ќе расправа за безбедносната состојба во државата и евро-атлантскиот регион

Претседателот Стево Пендаровски закажа седница на Советот за безбедност во среда (1 ноември) со почеток во…

САД и Европа предупредуваат дека антисемитизмот е во пораст на глобално ниво

Вашингтон е „длабоко загрижен поради драматичното зголемување на антисемитските инциденти“, изјави специјалниот претставник на САД за…

Фон дер Лајен: Изборот е ваш, се надевам сите партии ќе ги поддржат уставните промени бидејќи се работи за вашата иднина

Колку е подобар процесот на реформи толку побрзо ќе дојде можноста за пристапување. Постои прозорец на…

Ковачевски: Сите треба да си ја земат одговорноста во свои раце, со европската иднина на државата не се калкулира

Имаме неповторлива шанса да обезбедиме европска иднина за државата со носењето на потребните одлуки во Собранието.…

Македонските дипломати во Кина ќе помагаат на компаниите во нивните извозни активности

Бизнис делегацијата од нашата држава, при посетата на Кина одржа средба во македонската амбасада во Пекинг…

„Гарантирани цени“ до крајот на годината, укината забраната за акции и промоции

До крајот на годинава ќе важи мерката за намалени цени на основните прехранбени производи и алкохолните…

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик

Како што Северна Македонија напредува во реформите, така го трасира својот пат кон ЕУ, објави претседателката…