ПОСВОЕНИТЕ ДЕЦА НА ЕСМА: СИМЕОН АТАНАСОВ И ЕЛЕОНОРА МУСТАФОВСКА (22)

Есма со внучињата Стево и Есма ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТ  Симеон Атанасов е…

ГОЛЕМАТА ЉУБОВ НА ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ КОН РОДНАТА ЗЕМЈА МАКЕДОНИЈА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН Бизнисменот Ѓорѓија-Џорџ – Атанасоски се наметна…

Мицкоски: На ВМРО-ДПМНЕ не му е до функции, нудиме решенија за заштитен идентитет и обезбедена иднина

Уставни измени под бугарски диктат ниту сум прифатил, ниту некогаш ќе прифатам, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ…

Бундестагот ја изгласа резолуцијата за поддршка на македонскиот јазик, култура и идентитет

Германскиот парламент – Бундестагот, со мнозинство гласови на пратениците од трите владејачки партии – Социјалдемократите, Либералите…

Стејт депратмент: Северна Македонија презема напори, но не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе

Северна Македонија не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни…

Претседателот Пендаровски на Преспа форум за дијалог 2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе учествува на Преспа форум за дијалог 2023, што се одржува…

Бундестаг: Македонскиот јазик и култура ќе ја збогатат разноликоста на ЕУ

Поддршка за евроинтеграцијата на Северна Македонија и признание на македонската култура, идентитет и јазик, кои, како…

Средба на претседателот Пендаровски со Мирослав Јенча, помошник генерален секретар на ОН за Европа, Централна Азија и Америка

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Вила Билјана во Охрид го примил Мирослав Јенча, помошник…

МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ Е СИМБОЛОТ НА ЖИВОТОТ И РАБОТАТА НА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (23)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН Со излегувањето на неделникот „Македонско сонце“…

НЕКОЛКУ СЛАТКИ НЕШТА ВО НОВИОТ ПОЧЕТОК ВО ГРИН БЕЈ (20)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.. Долго пред да можам да се…