Петровска: Посветени сме на интензивирањето на македонско-полската одбранбена соработка

Добредојде за новиот амбасадор на Полска во Северна Македонија, Кшиштов Гжелчик, напиша министерката за одбрана Славјанка…

СДСМ: Изборот е пред Мицкоски, ќе ја поддржи државата или ќе биде деструктивниот политичар

На Мицкоски му беше јасно понудено, прво заедно да ги изгласаме уставните измени, а потоа да…

Мицкоски: Од денеска има само една опција – предвремени парламентарни избори

Четири недели Ковачевски имаше можност да избере меѓу двете наши понуди, но од денеска тие веќе…

Германска поддршка за евроинтеграциите, за ВМРО-ДПМНЕ единствена опција се избори

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека добил уверување од германскиот канцелар Олаф Шолц дека ќе нема дополнителни…

МПЦ-ОА ги кажа аргументите против законот за родова еднаквост, МТСП продолжува со консултациите

Македонската православна црква – Охриска архиепископија МПЦ – ОА синоќа на собир против законите за родова…

Мицкоски: На ВМРО-ДПМНЕ не му е до функции, нудиме решенија за заштитен идентитет и обезбедена иднина

Уставни измени под бугарски диктат ниту сум прифатил, ниту некогаш ќе прифатам, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ…

Бундестагот ја изгласа резолуцијата за поддршка на македонскиот јазик, култура и идентитет

Германскиот парламент – Бундестагот, со мнозинство гласови на пратениците од трите владејачки партии – Социјалдемократите, Либералите…

Стејт депратмент: Северна Македонија презема напори, но не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе

Северна Македонија не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни…

Претседателот Пендаровски на Преспа форум за дијалог 2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе учествува на Преспа форум за дијалог 2023, што се одржува…

Бундестаг: Македонскиот јазик и култура ќе ја збогатат разноликоста на ЕУ

Поддршка за евроинтеграцијата на Северна Македонија и признание на македонската култура, идентитет и јазик, кои, како…