Во Париз се одржува меѓународна конференција за македонистика

Во Париз на Националниот институт за ориентални јазици и култури денеска се одржува меѓународна конференција за…

Русија забрани извоз на воена опрема за 40-тина земји, меѓу кои е и Северна Македонија

Руската Влада до крајот на 2023 година воведе забрана за �звоз на воена опрема, оружје и…

ДОАЃАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (31)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН  Монографското дело „Израел и Македонија“ на Славе…

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

Премиерот Димитар Ковачевски  во Владата го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер и на…

Џафери: Поддршката од ЕП за демократијата на Северна Македонија и значи многу

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска учествуваше и се обрати на Конференција…

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Дел од пекарниците најавуваат дека од утре, 1 декември, граѓаните ќе може да купуваат леб и…

За патот кон Европа вреди и следниот тежок чекор, уверува Штајнмаер

Северна Македонија се наоѓа пред важна одлука дали преку претстојната промена на Уставот ќе го трасира…

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека е официјално регистриран како невладина организација од грчките судски власти

Центарот за македонски јазик во Грција со задоволство објавува дека официјално е регистриран како невладина организација…

Петровска: Интензивната регионална соработка е најдобриот одговор на глобалните безбедносни предизвици

Во ова време на безбедносни предизвици, започнува и една нова ера на уште поголема меѓусебна почит…

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека неговиот германски колега Франк-Валтер…