Премиерот Заев ја достави оставката до Собранието

Премиерот Зоран Заев попладнево до претседателот на Собранието ја достави најавената оставка на премиерската функција. –…

Да не се брза со решавањето на проблемот со Бугарија, силите да ги насочиме кон реформите дома, порача Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во  решавањето на спорот со Бугарија со цел одблокирање на процесот…

Шентоп за МИА: Посакуваме Северна Македонија без губење време да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Членството на Турција, Северна Македонија и останатите балкански земји во ЕУ, е потребно од политички и…

Годишно обраќање на претседателот Пендаровски пред пратениците во Собранието

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Пендаровски, како што е најавено…

Уште една успешна етапа на „Отворен Балкан“

Лидерите на трите земји од иницијативата „Отворен Балкан“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран…

Секое решение за спорот со Софија, прво да оди пред пратениците, Петков ја става економијата во преден план за подобрување на односите

Секое решение за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија да биде доставено до пратениците во Собранието.…

Џафери-Шентоп: Билатералните прашања не треба да се пречка за членство во мултилатерални организации

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Големото национално собрание на Република…

Шентоп: Турција моќно го поддржува напредокот на процесот на полноправно членство на Северна Македонија во ЕУ

Им посветуваме значење на евроатлантските интеграции на Република Северна Македонија и се надеваме на отстранување на…

Рама: Свесни сме дека некои канцелари не се за нашата интеграција во ЕУ, а Бугарија и Унгарија се обидуваат да се ослободат од името Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама на средбата во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, по обраќањето на еврокомесарот…

Вархеји: „Отворен Балкан“ е најдобрата порака што регионот може да ја донесе

Регионот сака да биде едно. Отворен Балкан е најдобрата порака што регионот може да ја донесе.…