Пендаровски преку видео-врска разговараше со армиските припадници во меѓународни мировни мисии

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска преку видео-врска разговараше со припадниците на…

Шекеринска и Брнз ќе потпишат договор помеѓу Северна Македонија и САД во врска со т.н Лејхи закони

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнз денес ќе…

Претседателот Пендаровски неделава треба да го довери мандатот за формирање нова Влада

Откако во четвртокот Собранието ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев, започна да тече рокот од…

ЗОШТО СЕ НЕГИРА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА?

Причината за упорното негирање на Македонците во Бугарија доаѓа од бугарската националистичка догма дека нема, не…

Оставката на Заев констатирана, течат уставните рокови за избор на нова влада

По четири и пол години на чело на Владата, Зоран Заев замина од премиерската функција. Неговата…

САС на МПЦ – ОА апелира во преговорите со Бугарија да не се отстапува од темелниот национален интерес и идентитет

Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиеископија апелира до надлежните државни фактори, во…

Заев по четири и пол години замина од премиерската функција

Зоран Заев по четири и пол години на чело на Владата замина од премиерската функција. Собранието…

Собранието ја констатираше оставката на премиерот Зоран Заев и на Владата

Собранието на Република Северна Македонија денеска на седницата за пратенички прашања ја констатира оставката на премиерот…

Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник по оставката на премиерот

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка…

Северна Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC

Северна Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC, која е под директна контрола на Советот…