Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новите амбасадори на Meксико и на Малезија

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новите амбасадори на Соединетите Мексикански…

Постигната начелна согласност за влез на Алтернатива во Владата, ќе следи нова средба за кадровски решенија

Програмскиот дел од можната идна соработка на Алтернатива во Владата е начелно договорен на вчерашната средба…

Османи во Рига на состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македнија, Бујар Османи денеска и утре во Рига ќе…

Арсовска на самит во Истанбул: Да изградиме мостови на пријателство, соработка и солидарност меѓу нашите градови

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, се обрати на основањето на Б40 мрежата на градови од…

СДСМ ја почна постапката за кандидирање лидер на партијата, ДУИ смета дека Заев треба да почека со оставката за премиер

Во исчекување на окрупнување на парламентарното мнозинство, во владејачката СДСМ почна постапката за кандидирање за претседател…

Нова средба на Заев со Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска ќе одржат нова средба за тоа…

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во ридружба на истражитела денеска ќе дојде во Скопје за лично…

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави откако ќе биде земен…

На ГП „Деве Баир“ не бил евидентиран излезот на автобусот од несреќата, мерки за двајца цариници и раководител

Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски…

Сочувство од г.г. Стефан за настраданите во сообраќајката во Бугарија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан изрази сочуство за настраданите во автобуската…