„Политика“: Заев не доаѓа во Белград, Вучиќ во дилема дали да се одржи најавената средба за „Отворен Балкан“

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој синоќа поднесе оставка на премиерското место, на 3 и…

Српските медиуми за оставката на премиерот Заев

Главна вест во сите денешни срски медиуми се резултатите од локалните избори, а најмногу оставката на…

Франкофонскиот печат со реакции за оставката на премиерот Заев

 Францускиот и франкофонскиот печат ја пренесоа веднаш агенциската вест за оставката на премиерот на Владата на Северна…

Албанските медиуми за оставката на премиерот Заев

Албанските медиуми, кои во континуитет информираа за изборната кампања и првиот и вториот круг од локалните…

Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник по оставката на премиерот

Уставот на Република Северна Македонија и собранискиот Деловник ја регулираат постапката во случај на оставка на…

Заев поднесе оставки од двете позиции, но смета дека не е време за предвремени избори, Мицкоски го бара спротивното

Премиерот Зоран Заев и претседател на владејачката СДСМ вчера по поразот што го претрпе партијата на…

Во вториот круг избрани градоначалници во 43 општини и Град Скопје

Заврши вториот круг од локалните избори во земјава кои претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски…

ДИК ги објави првичните неофицијални резултати од вториот изборен круг

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори. Конечните…

Заев поднесе оставка како премиер и лидер на СДСМ, останува на ставот дека не е време за парламентарни избори

Претседателот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев вечерва поднесе оставка од двете функции. На прес-конференцијата…

Мицкоски: Убедлива победа и ден кога почнуваат промените за подобра Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција порача дека партијата извојувала голема победа и оти…