Османи: Се надевам дека истрагата ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата

 Се надевам дека оваа истрага ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата…

Тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, ќе се одземе лиценцата на превозникот

Во тек е истрагата за несреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени…

Димитров онлајн во Белград на Конференција Отворен Балкан со Брнабиќ, Рама и Ескобар

Во Белград денеска во српскиот Парламент ќе се одржи Конференција „Отворен Балкан – Патот кон стабилизација,…

БНР: Нема промена во бугарската позиција за старт на преговорите

Нема промена во ставот на Бугарија за почеток на преговорите со Северна Македонија за влез во…

Путин со сочувство до Пендаровски поради загинувањето на македонските граѓани во Бугарија

Рускиот претседател Владимир Путин му изрази сочувство на претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски по тешката…

Тридневна жалост за трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија

Владата на денешната редовна 120-та седница, што започна со едноминутно молчење во знак на почит кон…

Преговорите со Скопје и Тирана на дневен ред на Советот на ЕУ денеска

Во Брисел денеска се одржува редовниот Совет за општи работи на ЕУ, една од точките на…

„Беса транс“ имала лиценца за вршење меѓународен слободен превоз на патници

Превозникот Беса Транс БТБ од Скопје, ул. 1 бр. 1, Рашче, Скопје чиј автобус имаше сообраќајна…

Јанев: Бугарија ги презеде сите неопходни активности за да се истражи страшната сообраќајна несреќа

Бугарската држава реагираше во најбрз можен рок и ги презеде сите неопходни дејствија за да се…

Мицотакис и грчкото МНР со сочувство за автобуската несреќа

Преку официјалните „Твитер“ профили грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и Министерството за надворешни работи на Грција изразија…