В недела втор круг од локалните избори во 44 општини, прв круг ќе се прегласува на по едно избирачко место во Дебар и Шуто Оризари

Во вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021…

Последен ден од изборната кампања пред неделниот втор круг од локалните избори

Последен ден од изборната кампања за вториот круг од Локалните избори 2021. Кандидатите за градоначалници во…

САД ја повикаа Бугарија да ги исполни своите обврски за заштита на човековите права

Американскиот амбасадор во Софија работи да се обрне внимание на проблемите со прекршување на човековите права во земјата, рече на денешниот…

Мицкоски: Со црната кампања и лагите си го покажуваат вистинското лице, но од пораз нема да избегаат

  Подготвен сум да ја платам секоја цена за слободата и за новата заедничка иднина. Подготвен…

Ескобар: Северна Македонија и Албанија да ги започнат преговорите со ЕУ пред крајот на годинава

Најсилната порака што ЕУ сега можа да ја испрати е да започне преговори за членство во…

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на Пакистан, Мариам Мадиха Афтаб

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Исламската Република Пакистан во…

ДИК го врати старото Упатство за важечки и неважечки ливчиња

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница изгласа поништување на вчера донесената измена на Упатството за…

Расправа во Конгресот на локални и регионални власти на СЕ за спроведувањето на Европската повелба за локална автономија во земјава

Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа денеска ќе расправа по Извештајот за…

Три дена кампања до гласањето за вториот круг од локалните избори

На три дена до крај на кампањата за вториот круг од Локалните избори се засилуваат активностите…

Нема потреба од кризна состојба во енергетиката, надлежните уверуваат дека ќе нема големи ценовни шокови

Во моментот нема потреба од прогласување кризна состојба во делот на енергетиката, а надлежните уверуваат дека…