Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста…

Ројтерс: ЕУ веќе не е усогласена околу гаранциите за членство на земјите од Западен Балкан

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи…

Мицкоски: Локалните избори се последна шанса за промени и подобро утре

Ова се избори на кои ја имаме последната шанса за промени и подобро утре. Заеднички да…

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која…

Нефункционалноста на законодавниот дом е во неработењето на собраниските комисии, вели Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја гледа нефункционалноста на законодавниот дом во неработењето на собраниските комисии…

ЕК: Нашата позиција не е сменета, почеток на преговори со Скопје и Тирана во декември

 По конфузијата што се појави со изјавата на претседателката Урсула фон дер Лајен за одвојувањето на…

Средба на Пендаровски со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ,…

Фрчковски предложен за амбасадор во Обединетите нации, потврди Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска потврди дека професорот по меѓународно право Љубомир Фрчковски е предложен…

Средба Ангеловска-Бежоска – Бас: Побрзо надминување на кризата преку вложување во дигитализацијата и човечкиот капитал

Стимулирањето на продуктивноста и зајакнувањето на отпорноста на економијата, се одговорот за побрзо надминување на последиците…

Џафери: Нема пречка да се свика итна седница за продолжување на пописот, но треба да се достави предлог од Владата или група пратеници

Нема пречки да се свика итна седница на која би се разгледала можноста за продолжување на…