Вархеји: Нема сомнение дека Западен Балкан е целосно посветен на тоа да стане дел од ЕУ

Проширувањето отсекогаш носело силни мислења и многу емоции, многу оптимизам и екстремен песимизам во исто време.…

Димитров: Правото на самоопределување е неприкосновено – во демократија никој не може да ти каже како се чувствуваш

Северна Македонија покажа посветеност кон постигнување на суштински промени за европско уредување дома, но и зрелост…

Македонскиот јазик и идентитет не само наше најважно прашање, туку се и европска вредност, порача Заев

Има поместување во ставовите, затоа што Бугарија се повеќе ја разбира неопходноста на нашите потреби, прашања…

Мицотакис: Не ја поддржуваме Бугарија во блокадата, тоа е непотребна компликација за ЕУ-перспективата

Јасна порака дека Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата на европската перспектива на Северна Македонија,…

Среди на Димитров со Жак Мер, Лилијана Танги и Јоргос Папандреу во Стразбур

На покана на претседателот Рик Даемс, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска ќе има специјално…

Холандија и Шведска со олеснети мерки за влез на вакцинираните граѓани на Северна Македонија

Со последната одлука на Кралството Холандија, се укинува задолжителниот карантин од десет дена за оние патници…

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите…

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула…

Димитров специјален говорник на есенската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур

На покана на претседателот Рик Даемс, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров,…

Таравари: Ова е револуција на надежта

-Вечерва започна повикот на младината од Полог, порача актуелниот и кандидат за градоначалник на Гостивар од…