Пендаровски во Брисел со силна поддршка за почеток на преговорите за членство во ЕУ, порача дека сме подготвени да разговараме со Бугарија, но со црвените линии кои сме ги истакнале

Земјата е подготвена веднаш повторно да седне на преговарачка маса со Бугарија за да се надмине…

АД: Преговорите на С Македонија со ЕУ да се отворат во јуни, не дозволуваме прекројување на границите на Западен Балкан

САД го поздравија напредокот на Северна Македонија и Албанија во однос на клучните реформи и продолжуваат…

Пендаровски на средба со Мишел: Продолжувањето на процесот на проширување е во интерес на Европската Унија

Европската интеграција на Северна Македонија, можноста за одржување прва меѓувладина конференција, процесот на проширување на Европската…

Пендаровски: Подготвени сме веднаш да седнеме на маса со Бугарија

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, од Брисел порача дека земјата е подотвена веднаш повторно да…

Ќучук: Претседателот може да биде гарант за конструктивноста на Северна Македонија

Во куса изјава за МИА известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук вели дека…

Средби на Пендаровски со Борел и Сасоли: Северна Македонија покажа политичка зрелост во остварувањето на европската перспектива

 Европската перспектива на земјата, реформската агенда и справувањето со КОВИД-19 главни теми на денешните средби на…

Брнабиќ го истакна значењето од изградбата на брзата пруга од Белград до Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени денеска дека посетата на претседателот Александар Вучиќ на Брисел е важна…

Шекеринска – Секизкок: Турската донација – доказ на долгогодишно пријателство меѓу две членки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и турскиот амбасадор во нашата земја Хасан Мехмет Секизкок денеска присуствуваа…

Пендаровски во Брисел се сретна со еврокомесарот Вархеји и со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Лајчак

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со комесарот за соседска политика и преговори за проширување на…

Вархеји по средбата со Пендаровски повика на решение меѓу С Македонија и Бугарија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, кој се сретна утрово со македонскиот претседател Стево Пендаровски, се огласи…