Шекеринска не очекува можен пресврт со Бугарија во јуни

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не очекува дека без партнер од другата страна и со техничка…

Клус: Наша стратешка цел е Северна Македонија и Албанија што побрзо да станат членки на ЕУ

Стратешка цел на Словачка е Северна Македонија и Албанија што побрзо да станат членки на ЕУ…

Првата Детска aмбасада во светот „Меѓаши“ одбележува 29 години од основањето

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска одбележува 29 години од основањето, како светска асоцијација за…

Величетврток, почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав…

Северна Македонија бара ЕС во јуни да ја материјализира одлуката за почеток на преговори со ЕУ

Официјални претставници на Северна Македонија го реафирмираа барањето Европскиот Совет (ЕС) во јуни конечно да ја…

Столтенберг: Шпекулациите за промена на граници не помагаат

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, реагираше попладнево на шпекулациите кои произлегоа од наводните нон-пејпери за…

Оддадена почит за убиените бранители кај Вејце во 2001 година

Одборот на бранителите денеска одбележа 20 години од убиството на осумте припадници на безбедосните сили што…

Граѓанска иницијатива бара стопирање на законот за учебници и најави бојкот на наставата

Неформална група граѓани здружени на Фејсбук со  иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска пред…

Димитров: Со одлагањето на стартот на преговорите загубивме ние, но и регионот, ЕУ и Бугарија

Минатата година почна добро, имаме нова методологија којашто овозможи безусловно зелено светло, меѓутоа не заврши добро…

Претседателот Пендаровски на средба со генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Претседателот на државата Стево Пендаровски, во рамки на дводневната работна посета во Брисел, денеска ќе оствари…