Под дожд вчерашниот протест во Солун против Договорот со Македонија

За „грчкиот карактер на Македонија“ и против Договорот од Преспа, граѓаните во Солун вчера одржаа протест…

Референдум за Договорот од Преспа бараат локалните власти од Северна Грција

 Префектурите и општините од северниот дел на Грција бараат да се распише референдум во земјата за…

Хан: ЕК веднаш ги почнува подготовките за скринингот

Европската комисија веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен…

Соопштение за јавност за одлуката на Советот на Министри на ЕУ

Почитувани, Паднаа во вода најсилните адути со кои Заев, Димитров и Шекеринска се обидуваа да го…

Тимоние: Одлуката на ЕУ го одразува сработеното од Македонија и следните задачи

Се работи за еден урамнотежен текст кој ги одразува напорите кои беа направени од страна на…

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот…

Поповски: Опозицијата во континуитет го блокира носењето на законот за медиуми

 Опозицијата во континуитет го блокира носењето на законот за аудио и аудовизуелни медиумски услуги, а со…

Бан Ки-мун: Се надевам набргу конечно ќе се затвори спорот меѓу двете земји

 Охрабрувачки е фактот што се постигна решение, но загрижувачки е фактот што постои незадоволство кај граѓаните,…

Амбасадорот Гарет на проштална средба со министерот Димитров

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска го прими во проштална посета амбасадорот на Обединетото Кралство…

Дескоска: Се уште нема конечна одлука дали ќе се менува Законот за референдум

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се уште нема конечен став дали ќе има…