Договорот за името повторно пред пратениците на 5 или на 6 јули (ДПЛ)

На 5 или на 6 јули ќе биде закажана собраниската седница на која треба повторно да…

Барање до Уставниот суд на Грција за поништување на Договорот од Преспа

Барање за поништување на Договорот од Преспа и барање за поништување на писмата од Грција до…

НАТО ја појасни процедурата за зачленување на Македонија

 По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленување на Македонија, генералниот секретар на НАТО,…

Отворен патот кон ЕУ, во јули почнува скрининг процесот

Одлуката на Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ Македонија и Албанија во јуни 2019…

Средба Заев – Столтенберг во Брисел во очекување на поканата за НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.…

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ да предложи план за отворање пристапни…

Коѕијас: Договорот ќе биде ратификуван од мнозинството пратеници во грчкиот Парламент

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, денеска изрази уверување дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван…

Заев-Моравјецки: Силна поддршка од Полска, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Премиерот Зоран Заев имаше работен појадок со полскиот премиер Матеус Моравјецки, придружуван од вицепремиерот за европски…

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Утре чекаме чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел дека на Македонија ќе и биде…

Заев во Брисел на средби со Туск, Хан и Столтенберг

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев е во дводневна работна посета на Брисел каде…