Одбележан јубилејот по повод 40 годишнината од големото осветување на црквата Св. Никола – Престон

На 28 април, 2018 година, во црквата Свети Никола во Престон, Викторија, беше одбележен јубилејот по…

ИНИЕСТА СЕ СЕЛИ ВО КИНА

Ако до пред две недели сеуште се шпекулираше дали најдобриот фудбалер на Барселона, Андрес Иниеста ќе…

Мицотакис: Не е можно решение без промена на уставот

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот устав и комплетно…

Дармановиќ: Не знаеме колку бргу преговорите за името ќе успеат

Црногорскиот министер за надворешни работи, Срѓан Дармановиќ, во изјава за МИА, изрази надеж дека Македонија ќе…

Заев – Мекилвам: Британска поддршка за интеграциите на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со раководителката за Западен Балкан…

ФА ПРЕД ГОЛЕМО ИСКУШЕНИЕ

Легендарниот лондонски стадион “Вембли”, кој беше изграден во 2007 година на местото на стариот “Вембли”, наскоро…

СИ ЗАМИНУВА И ЛАЗОВИЌ

Екипата на женскиот ракометен клуб Вардар, останува и без словенечката репрезентативка, Барбара Лазовиќ. По долго размислување,…

Галуп: Речиси половина граѓаните задоволни од Владата

Речиси половина анкетирани македонски граѓани позитивно ја оценуваат работата на Владата на Република Македонија, покажува 41.…

Кувелис: Од Скопје зависи дали ќе има решение

Не можам да кажам кога ќе има конечен договор затоа што случајот сега е веќе кај…

По безуловната препорака, Македонија во јуни очекува датум за преговори

Во изминатите два извештаja на Европската комиија заради длабоката политичка криза и назадувањето со реформите и…