Европратеничка од Нова демократија бара одговор од ЕК за ставовите на Туск по средбата со Заев

Ставовите и поддршката за Македонија од претседателот на Европскиот совет, но и употребата на македонскиот јазик…

ССНМ: Новинарството не смее да биде слабо платена и несигурна работа

По повод Меѓународниот ден на трудот, во знак на почит на загинатите во Чикаго во 1886…

Писмена реакција за преговорите за името

Почитувани, Во врска со анализите кои ги прави Грчкиот весник „То Вима“ за преговорите за името…

„Поткуп“ продолжува на 7 мај, во Судот пуштена целата снимка

На денешното рочиште во Кривичниот суд без присуство на јавноста беше пуштена целата видео снимка поради која…

ПЕСНОПОЈАЦ-ПЕСНОПОЕЦ НА ЗАФИР ХАЏИМАНОВ

Во Белград во Здружението на писатели на Србија со книжевна вечер беше промовирана книгата Песмопојац/Песнопоец на…

ГОДИШНО ИЗБОРНО СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СОЈУЗ ВО ШВЕДСКА

На 21-ви април годинава ,во Гетеборг се одржа Годишното Изборно Собрание на Македонскиот сојуз во Шведска.…

„То Вима“: Времето тече, решението се оддалечува

Во последните 20 дена, атмосферата во разговорите за името во ништо не потсетува на насмевките и…

Иванов повторно го предложи Богов за гувернер на Народна банка

Претседателот Ѓорге Иванов, повторно го предложи Димитар Богов за гувернер на Народна Банка на Република Македонија.…

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас,…

ОСВЕТ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИК ЗА НОВА ЦРКВА ВО ДОРТМУНД

ОСВЕТ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИК ЗА НОВА ЦРКВА ВО ДОРТМУНД Каде и да живееме ние Македонците не…