Политичка магла за опасноста од наплив на мигранти

Темата за евентуален наплив на мигранти во Македонија и можноста поголем број од нив да бидат…

ВМРО-ДПМНЕ: Демократијата и владеењето на правото да се вратат во Македонија

Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и останатите приведени меѓу кои и шесте пратеници не се…

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за…

Јовески: Обвинителите треба да се првите заштитници на правната држава и човековите права

Јавните обвинители во основите јавни обвинителства се столбовите на обвинителската организација и тие треба да се…

СДСМ: Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош

Владата предводена од СДСМ неодамна реализира уште едно ветување дадено пред граѓаните, кое се однесува на…

Ципрас е оптимист за спорот со името, но бара дела, а не зборови

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е оптимист за прашањето за името, но очекува и конкретни чекори од…

Османи и Филипче разговарале за предизвиците во здравстото и ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба ги отвориле прашањата…

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на СДСМ денеска положи цвеќе и му оддаде почит на првиот претседател на Македонија, Киро…

АРМ и МО повторно влегоа во патеката на интеграциите и НАТО

Воведување на новата службена униформа за офицерите и подофицерите во АРМ, учество на меѓународни и домашни…

БПЦ мајка – црква на МПЦ, потег со позитивни реакции и бранувања

 Светиот синод на Бугарската православна црква на 27 ноември одлучи да се ангажира и застапува пред…