Кирацовски: Македонија во 2017. зачекори по патот на вистинската слобода

Почитувани граѓани, Зад нас е годината која донесе многу за нашата Македонија. Избравме живот, во едно…

Полицијата апелира за поголем сообраќен ред за празничниот викенд на Маврово

По најавите дека за престојните новогодишни и божиќни празници во зимскиот туристички центар Маврово ќе има…

Штипски „Исар“ ја намалува цената на водата за пет проценти

Граѓаните на Штип од 1 јануари 2018 година ќе пијат поевтина вода за пет проценти, објави…

Заев:Отворена вратата за соработка со сите партии за Македонија да не ја пропушти шансата

Премиерот Зоран Заев во рамки на седницата за поставување пратенички прашања најави дека останува можноста за…

Алаѓозовски: Проблемите во културата ќе ги решаваме според приоритет и заедно

Проблемите во културата се решаваат согласно приоритетите, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски, одговарајќи на прашањето…

ВМРО-ДПМНЕ почнува со постапка за измена на Статутот

Статутарната комисија на ВМРО-ДПМНЕ започна постапка за измена и дополнување на Статутот на партијата, согласно заложбите…

Катимерини: Нова демократија бара единствена позиција на грчката Влада за името на Македонија

Главната грчка опозициска партија, Нова демократија, ја повика Владата да излезе со единствен предлог за името…

Омбудцманот констатира кршење на имунитетот на пратениците при нивното приведување

 Народниот правобранител констатирал дека при приведувањето на тројцата пратеници, на 28 ноември 2017 година, е повредено…

Иницијатива државата да ја преземе обврската за депониите

Владата преку министерставата за животна средина и локална самоуправа заедно со ЗЕЛС иницираат промена на законите…

ТИ Македонија: Проблемот со корупцијата ескалира во Македонија

Проблемот со корупцијата ескалираше во изминатиот период во Македонија, а тоа беше забележано како историски најголем…