ВМРО-ДПМНЕ: Да се повлече Националната годишна програма на Министерството за култура за 2018

Националната годишна програма за култура за 2018-та, потпишана од министерот Роберт Алаѓозовски, во музејската дејност и…

Повелба на ДПМ за академик Милан Ѓурчинов

Друштвото на писателите на Македонија денеска организираше трибина во чест на 90 години од раѓањето и…

„Кога дрвјата паѓаат“ премиерно на Берлинале

Дебитантскиот филм на Марисја Никитук, копродукција помеѓу Украина, Полска и Македонија, денеска ќе има светска премиера на…

„Вокална магија“ во Филхармонија со солистот Милан Силјанов

„Вокална магија“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија в четврток од 20 часот, на кој …

Промоција на книгата „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски

Поетската книга „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски ќе биде промовирана вечер во киното Култура во…

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 68 години

Со изведбата на комедијата „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, прилепскиот народен театар…

Отворена изложбата „Борко Лазески 1917-1993“

Во галеријата Даут-пашин амам вечерва беше отворена изложбата „Борко Лазески 1917-1993“ во организација на Националната галерија…

Изложба на ликовни дела „Зимски сон“

„Спектрални места“ е темата на годинашното 17-то издание на изложбата на ликовни дела на автори од Македонија…

Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови

Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови: Живко Грозданоски, Фросина Пармаковска, Игор Станојоски, Ана…

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“

Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017…