Апелација за „Поткуп“ ќе се произнесе дополнително

Апелацискиот суд Скопје денеска одржа јавна седница на која ја разгледа жалбата на одбраната на премиерот…

Власте Димковиќ пред разрешување, Благе Цветковиќ нов заменик-министер за земјоделство

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Власте Димковиќ да биде разрешен, а на негово место да…

Граѓански мониторинг: Омбудсманот мора да биде отпорен на политичко-партиски влијанија

Омбудсманот мора да биде отпорен на секакви политичко-партиски влијанија, е заклучокот  од граѓански мониторинг на работата на Народниот правобранител.…

Честитка од Мицковски по повод католички Божик

Новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод католичкиот Божик упати честитки со скопскиот бискуп и…

Алијанса за Албанците не излегува од владината коалиција (ДПЛ)

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание што се одржа…

Парламентот ќе избира нови уставни судии

Предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за избор на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд…

Закажани четири судења за предмети на СЈО во Кривичниот суд

Четири рочишта за предмети на Специјалното јавно обвинителство се закажани неделава во Кривичниот суд. Во вторник,…

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат…

Бизнисмените веќе не притискаат за усогласување на православниот со католичкиот Божиќ

Стопанствениците веќе не се толку ревносни во барањето да се усогласи празнувањето на православниот со католичкиот…

Заев: Очекувам конструктивен процес и критичен осврт од опозицијата

Стабилни политички партии како ВМРО-ДПМНЕ и како СДСМ, значат и стабилност за Република Македонија. Завршувањето на…