Иванов телефонски му честита на Ердоган за победата на претседателските и парламентарните избори во Турција

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, вечерва телефонски му ја честита победата на неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган на предвремените претседателски и парламентарни избори во Турција и му посака успешно извршување на претседателската функција.

Во телефонскиот разговор, информираат од Кабинетот на Иванов, беа разменети мислења за актуелните политички случувања во двете земји, при што претседателот Иванов се заблагодари за сета досегашна поддршка од Република Турција, и изрази уверување дека и во наредниот период ќе продолжи силното пријателство и соработката меѓу двете земји.

6 thoughts on “Иванов телефонски му честита на Ердоган за победата на претседателските и парламентарните избори во Турција

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *