Јенс Столтенберг, генералeн секретар на НАТО

Г-дине Столтенберг ова е прва ваша посета на Македонија. По речиси четири години во земјава доаѓа…

Стерјовски со факти и документи за постоењето на Македонци во Албанија

Генералниот секретар на единственета македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАИЕ) Васил Стерјовски,…

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија. Договорот беше…

Руското МНР реагира на изјавата на Рама за законот за јазици

Изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама во врска со Законот за употреба на јазиците донесен…

Столтенберг со средба со Димитров ги почна серијата средби во Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој синоќа пристигна во официјална посета на Скопје, со средбата…

ВМРО-ДПМНЕ: Неаргументирано продолжувањето на притворот на Мукоски и останатите притворени

Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на…

Ѕанакопулос: Сакаме решение без победник или поразен

– Владата сака и ќе направи сѐ што може за да се реши прашањето со името на…

Османи: Не сме изненадени, туку разочарани од одлуката на Иванов

Непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов…

Димовски во Обвинителството ќе даде исказ за настаните во Собранието

Пратеникот од Социјалистичката партија Љупчо Димовски, обвинет за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата…

Османи: Добро е што има нов предлог од медијаторот Нимиц

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи не сака да го коментира последниот предлог што  го даде…