Брнабиќ: Верувам во гаранциите на меѓународната заедница во однос на формирањето на ЗСО

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ по повод денешната посета на специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак…

Георгиева: Состојбата во светската економија и понатаму е тешка, но помалку лоша од пред неколку месеци

Состојбата во светската економија и понатаму е тешка, но можеме да кажеме дека е помалку лоша…

Бројот на жртви од земјотресот во Турција се искачи на 284

Најмалку 284 лица загинаа во Турција во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала…

Германски медиуми тврдат дека САД на Русија и понудиле 20 отсто од територијата на Украина во замена за мир, Белата куќа демантира

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс наводно му понудил на Киев „мир во…

Павел повика на неограничена воена помош за Украина

Новоизбраниот претседател на Чешка, Петар Павел, кој е поранешен генерал на НАТО, изјави дека не треба…

Зеленски: Украина заслужува оваа година да почне преговори за членство во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека неговата државата заслужува да ги почне преговорите за членство…

Грушко: Русија не планира враќање во Советот на Европа

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко смета дека Советот на Европа веќе не е организација…

Вучиќ најави дека Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија

Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија, им порача претседателот Александар Вучиќ на парламентарните…

Лавров: Сакаме конфликтот да заврши, но ќе одговориме на испраќањето западно оружје во Украина

Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќањето западно оружје во Киев,…

Филипче: Можни ограничувања од есен, да се постигне колективен имунитет од 80 отсто

Вакцинацијата не е задолжителна, но во исто време размислуваме да воведеме некакви ограничувања од септември или…