Русија го обвини Макрон за дволична дипломатија поради неговите изјави за поразот на Русија

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа што рече дека сака да ја види Русија поразена,…

Бајден: САД ја поддржуваат интеграцијата на Косово во евроатлантските институции

Американскиот претседател Џозеф Бајден и ја честиташе на косовската претседателка Вјоса Османа 15-годишнината од прогласувањето на…

Ердоган најави брза обнова на земјата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе продолжи со спасувачките напори и брзата реконструкција на…

„Фронтекс“: Околу 330.000 луѓе лани се обиделе илегално да влезат во ЕУ, не сметајќи ги украинските бегалци

Околу 330.000 луѓе се обиделе илегално да влезат во ЕУ минатата година, што е рекорд за…

САД им порачаа на своите граѓани да ја напуштат Русија поради можна одмазда

САД им порачаа на своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија поради војната во Украина, бидејќи…

Макрон и Зеленски ќе патуваат заедно на самитот на ЕУ во Брисел

Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот украински колега Володимир Зеленски ќе одат заедно денеска од Париз…

Папата упати молитви за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Папата Франциск денеска ги упати своите молитви за илјадниците жртви од земјотресот во Сирија и Турција…

Државите од НАТО, како и Финска и Шведска доставуваат помош на Турција по разорните земјотреси

Државите од НАТО, како и Финска и Шведска, доставуваат помош на Турција по разорните земјотреси. Повеќе…

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни…

Зеленски денеска во Велика Британија – средба со Сунак, посета на украинските војници и говор во парламентот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија и ќе се сретне со британскиот…