Столтенберг: НАТО ќе направи се што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Безбедносните прашања, пред се случувањата на Блискиот Исток и Украина ќе бидат главни теми на дводневната…

Путин: Западот ги користи човековите права за да го уништи суверенитетот на другите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Западот ја користи доктрината за човекови права за да…

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Францускиот претседател Емануел Макрон во синоќешните телефонски разговори со палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер…

Во Атина, наместо во Солун Високиот совет за соработка меѓу Грција и Турција

Наместо во Солун, како што беше првично закажано, петтиот Висок совет за соработка меѓу Грција и…

Си-Ен-ЕН: Бајден предупреден дека Арапите се „бесни“ поради американската поддршка за Израел

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден доби остри предупредувања од американските дипломати во арапските земји дека…

Турција преговара за ослободување на заложниците кои ги држи Хамас

Турција, која во текот на историјата имала контакти со Хамас, води преговори со цел да ги…

Ердоган и Путин разговараа за спречување на ширењето на израелско-палестинскиот конфликт

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за израелско-палестинскиот конфликт,…

Франција против укинување на помошта од ЕУ за палестинското население

Франција „не е за укинување на помошта од која директна корист има палестинското население“, соопшти денеска…

Телефонски разговор на Ердоган со израелскиот претседател: Да се обезбеди траен мир во регионот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговараше со израелскиот претседател Исак Херцог, јавува Анадолија. Како што…

Октомвриско пленарно заседание на Европарламентот во Стразбур

Од денеска до петок во Стразбур ќе се одржи октомвриското пленарно заседание на Европскиот парламент, на…