Османи: Македонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за ЕУ интеграции во 2018.

Остваривме значаен напредок на сите полиња, имплементацијата на реформите во наредниот период ќе се интензивира, и…

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на името

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за…

Ѕанакопулос: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите

Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го…

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата…

Царовска: Се воведува обврска за тестови за проверка на знаење на странски јазик

Комисијата за труд и социјална политика денеска ги разгледа и даде на натамошно читање измените и…

ХК: Да се стави крај на илегалната депортација на бегалците од Македонија

Да се делува кон јавната перцепција за мигрантите во Македонија со оглед дека сè уште постои…

Донесени повеќе закони на неколку пленарни седници

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на неколку пленарни седници донесе повеќе законски решенија. За…

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја…

Рочиштето за ФЕНИ одложено поради жалба против решението за стечај

Одложено е за 7-ми следниот месец денешното рочиште за стечајот на Фени Индустри АД – во…

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се…