Грузиски експерти ќе и помагаат на Македонија да го заштити земјоделството од град

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, како и модели…

Вилем Ваутер Пломп: Европа будно ги следи преговорите за името

Европа будно ги следи преговорите, што се водат во Брисел меѓу Македонија и Грција, со посредство на преговарачот…

Заев-Харадинај: „Дива населба“ нема да влијае на добрите односи меѓу Скопје и Приштина

Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите. Случајот „Дива населба“ е чувствително прашање…

Мартинките станаа светско културно наследство

„Културните обичаи поврзани со прославувањето на 1 Mарт – Мартинки“ станаа дел од светското нематеријално културно…

Се ограничува работата на печката за медицински отпад на Дрисла

Решение за ограничување на работата на печката за медицински отпад во Дрисла од само осум часа,…

Утре амандманска расправа за законот за јазиците

Седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е амандманската расправа за Предлог-законот…

Заев: Не сме стигнати до таму да разговараме за нови имиња

Немаме стигнато до таму да разговараме за некои нови имиња или слично, рече денеска премиерот Зоран…

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата

Газдите кои ги тераат работниците да им враќаат дел од минималната плата прават кривично дело. Тоа…

Железничкиот сообраќај во целосен прекин

Железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен прекин поради протестот на вработени во Македонски железници…

Калајџиев: Советот за реформи во правосудството декор на МП и Владата

Професорот по Казнено процесно право на Правниот факултет во Скопје, Гордан Калајџиев пред десетина дена поднесе…